====== Otázky a odpovede ======
=====Prečo nemôže byť všetko v jednom grafickom prevedení? subor/novy/ jaskyna.xxx a nastroje/nastavenia a všetky data prehľadne v tabuľke.=====
Pretože meranie polygónu nie je až také jednoduché, metód, ktoré sa používajú je veľa. Tak isto pomôcok. Vopred prepočítavať dáta a preusporiadavať kolónky zo zápisníka je nezmysel.
Therion vychádza z filozofie že meračský zápisník je nedotknuteľný a všetky nutné prepočty apod. sa dejú interne v programe včetne všetkých korekcií a opráv. Dáta sa zadávajú tak, ako sú namerané.
Je jedno či topofilom; pásmom, kompasom a sklonomerom; hĺbkomerom, kompasom a šnúrou ako to robia potápači, alebo x ďalších možností. S tým že teoreticky každá zámera môže byť zameraná inak. Napr. v smere dozadu, dvakrát pre kontrolu atď.
To sa v tabuľke síce tiež dá (skúste to v Exceli) ale v textovom formáte sa to urobí 100x rýchlejšie. Ide o to, že pri každej zmene dát (metóda, prístroje, poradie čítaní) by sa musela tabuľka znovu prenastavovať. Takto sa iba skopíruje a upraví riadok s definíciou dát. Všetky dáta, čo sú pod ním, sú podľa novej definície.
Možností vstupu dát je príliš veľa na to, aby **SKUTOČNE VŠETKY** bolo možné jednoducho nastaviť pre tabuľku.
Skúste si len predstaviť situáciu, že sa vám poškodí pásmo a všetky dĺžky od istého merania nemeriate od 0 ale od 46,5 cm. V therione iba doplníte korekciu a je to. Nemusíte nič prepočítavať. Ani v jaskyni, ani doma. Od toho je počítač.
===== Ako zadať meno a priezvisko autora mapy? =====
Pokiaľ máš na mysli toho čo kreslil mapu, tak autori sa berú štandardne s autorov scrapov. Čiže do okienka "options" (možnosti) pri scrape zadáš
-author 2006.8.29 "Janko Mrkvička"
teda dátum a meno a priezvisko toho čo daný scrap kreslil. Toto meno sa potom objaví v legende v položke "Kreslili:".
Dá sa to upraviť aj v sekcii ''layout'' v konfiguračnom súbore pomocou príkazov:
code tex-map
\cartoteam{A do týchto zátvoriek vypíšeš toho/tých, čo to kreslili}
endcode